לגעת בגוף – לגעת בנפש

הגוף והנפש הינם שתי מערכות המתפקדות באופן ברור, כשלמות אחת ומגיבות כאחת לסביבה הפנימית והחיצונית. כל שאנו חושבים או מרגישים, הוא בעל השפעה מיידית על בריאותינו הגופנית, בדיוק כשם שכל המתרחש בגוף משפיע על המצב הנפשי או הרגשי שלנו. ההבנה כי הגוף והנפש קשורים באופן בלתי נפרד יאפשר לנו להבין ולהעמיק את מערכת היחסים בין השניים ולשפר את איכות חיינו.

והגוף אינו משקר! דרך הנשימה ומערכת השרירים, הגוף מגלה את האמת על רגשותינו ומצבנו הנפשי. לדוגמא, תבניות של מתח בגוף נובעות מהרגלים של מתח. ומתחים הם לא רק עומס בעבודה או ביומיום, אלא הם ביטוי של עמדות רגשיות שונות. מתח שרירי מונע מהנשימה לזרום בצורה חופשית בגוף, גורם לגוף להתכווץ ולתנועה הטבעית של הגוף לקטון.
האופן שבו אנו מרגישים כלפי עולמנו, כלפי בן הזוג שלנו, כלפי ילדינו, הורינו או כלפי אנשים אחרים בחיינו, הוא מרכיב חיוני של רווחתנו. אם אין מתמודדים עם רגשות כמו כעס, אכזבה, כאב, אשמה, הדבר ימצא את ביטויו בצורה כזו או אחרת בגופנו, אם בכאב פיזי, מחלה, החלשות המערכת החיסונית וכיו"ב.

הגוף מעביר לנו מסר, הוא אומר לנו דבר מה על אודות האיזון. ע"י הקשבה למסר, יש לנו הזדמנות לתרום לבריאותנו, לשתף פעולה עם גופנו, בהבאת הגוף והפש בחזרה אל מצב הבריאות והשלמות.
עלינו להכיר את שפת הגוף נפש שלנו. לכל גוף יש דרך ביטוי משלו. גילוי שפת הגוף נפש שלנו, פרושה הענקת תשומת לב לפרטים ולתסמינים, להאזין לתקשורת הגוף. לדוגמא, תחושת האחריות הכבדה המוטלת על גבינו, תתגלה לרוב בקשיים באזור הגב העליון והשכמות.
התסמינים יכולים להוביל אותנו אל רגשות עמוקים שמעולם לא הוענק להם ביטוי, והחיבור מחדש אל רגשות אלה פותח בפנינו את הדלת לריפוי. הענקת קול ושם לרגשות החבויים היא צעד חשוב במסע הריפוי.

אנו זקוקים למגע, לא רק על מנת להרגיש טוב יותר, אלא להשרדותנו ממש.
מגע אנושי, כן, מקבל, מקשיב, מגע המאפשר שינוי מבפנים.
הוואטסו מאפשר גישה לרגשות ולחוויות דרך הגוף. התהליך כרוך ביצירת מרחב לרגשות ובקבלה של רגשות אלה. כאשר אנשים מכירים את עצמם ויכולים להיות מי שהם במלואם, מופיעה אותנטיות – ידע אישי ואינטימי של האדם על עצמו. על ידי נגיעה בידיים רגישות וקשובות אנו יוצרים את המרחב לבקיעתו של קול זה מתוך המטופל. מקום של הכרת העצמי האמיתי.

לא המטפל עושה את העבודה, אלא המטופלים עצמם. השיטה מאפשרת למטופלים גישה ישירה אל התת מודע שלהם דרך הגוף. הרעיון בבסיסו הינו להתמודד בתחילה עם המתח ברמה הפיזית על מנת שנוכל להכנס מעט פנימה ולהתמודד עם המתח הרגשי.
העקרונות הבסיסיים של הוואטסו הם: לגעת ביד רכה, לאפשר נשימה מלאה, להעמיק, לזכור את כוחה של הפשטות ואת כוחם של המים.
מתוך שקט מתאפשרת תמיכה והקשבה לצרכיו של המטופל. הגוף יודע לרפא את עצמו. תפקידינו כמטפלים הוא רק להציע לו שקט, כיוון ותנועה פנימית. מגע מרפא נובע מתוך שקט וחיבור.
בכל פעם שאנו נוגעים במישהו נוצר חיבור. מתהווה מערכת יחסים שמשפיעה ונוגעת בשני הצדדים. ככל שאנו מעמיקים לראות את המטופל, והוא את עצמו, כך מעמיקים יחסינו. ככל שנוצר אמון אצל המטופל, כך מעמיקה הנשימה בגופו. יחד אנו יוצרים מרחב שבו יכול קול אמיתי להישמע.
איכות המגע, הנוכחות בכאן ועכשיו, השקט המיוחד הזה שנוצר במים ומתן הרשות למנוחה קלה של הגוף והנפש יוצרים מקום מיוחד במינו שהינו ייחודי ואישי לכל אדם ויכול להשתנות במהלך הזמן ובין טיפול לטיפול.

מגע, כחלק מתהליך האהבה של בני האדם, הוא טבעי ובריא. הוא הכרחי לבריאות, הן הרגשית והן הגופנית. איננו יכולים להפסיד ממגע אוהב, אנו יכולים רק להרוויח ממנו.

Quick Website - בניית אתר תדמית
FRESH - עיצוב גרפי  |  צילום - שירן ולק