עיסוי תינוקות

הנשיאה, הערסול, הליטוף והעיסוי, כל אלה
תזונה הכרחית לתינוק
הכרחית יותר מוויטמינים, מלחים וחלבונים.
ואם נשללו ממנו אלה,
וגם הריח, החום והקול
שכה היטיב להכיר
גם אם הוא מפוטם בחלב
הוא עלול למות מרעב.

ד"ר פרדיק לבואייה / ידיים אוהבות

עיסוי תינוקות הינו מסורת עתיקה בתרבויות ובחברות רבות בעולם. הנושא התפתח רבות במערב בשנים האחרונות, יותר אנשים נחשפים ונהנים מיתרונותיו לתינוקם ולמשפחתם.
הורה המעסה את תינוקו, מלמד אותו לחוש, לקבל, לתת, לאהוב מגע. ובמקביל הוא מלמד את עצמו לחוש מגע, להעניקו באופן שלו ומלא, לאהוב מגע. העיסוי מרגיע את התינוק ומלמד אותו להירגע ולהשתחרר ובו זמנית מפעיל את השרירים, מגדיל את טווחי התנועה ועוזר לתינוק לפתח את אישיותו.

התינוק זקוק לחוות סוגי מגע שונים – עדין, עמוק, לחיצות, טפיחות וכיו"ב, אך העיקר שהם נעשים באהבה ובהקשבה לתינוק. סוגי המגע השונים מאפשרים לו לספוג חוויות חושיות חדשות ובכך להכיר ולטעום את העולם שמסביבו.

העיסוי אמנם אינו רפואי אך יכול להשפיע על פעולתם התקינה וחיזוקן של המערכות בגוף (מע' החיסון, העצבים, מע' העיכול המתפתחת, שנתו של התינוק ועוד), ותורם להתפתחות פיזית ומוטורית תקינה יותר. הוא תורם רבות לתינוקות שנולדו פגים או בעלי צרכים מיוחדים. הוא מפתח את הקשבה והשפה הבלתי מילולית בינינו ובכך גם מפתח את היכולת להעמיק את ההיקשרות עם התינוק שלנו.
בנוסף למגע ולעיסוי ישנה השפעה חיובית עצומה על עוד מגוון רחב של היבטים בהתפתחותו של התינוק : הממד הרפואי, החושי-תפיסתי, רגשי, התפתחותי, פסיכולוגי, חברתי ועוד.
המגע והחיבוק האוהב משמשים כאמצעי הרגעה יעיל, המעביר מסר לתינוק של אמפתיה, הבנה, ביטחון עצמי, שמירה על גבולות ונכונות ליצור קשר עם אחרים. אך לא רק התינוק נרגע שכן לעיסוי ישנה השפעה מרגיעה גם על ההורה. זהו זמן איכות של ההורה עם תינוקו, דבר שמקנה תחושת ביטחון והגנה לתינוק ותחושת הורות ממלאה יותר להורה.

עיסוי גוף התינוק כטקס קבוע הוא מעין טקס היכרות ממושך שההורים והילד עורכים ביניהם. למרות שתנועות העיסוי אחידות, הן מקבלות משמעויות שונות כל פעם. העיסוי מאפשר היכרות זה עם זה, הסתגלות זה לזה, התקרבות זה לזה. המערך השגרתי אינו מטרה בפני עצמה אלא דרך להשגת כל המטרות שהוזכרו לעיל. עיסוי תינוקות הוא הרבה יותר מרצף תנועות כזה או אחר. עיסוי תינוקות הוא דרך חיים המשפיעה על הקרבה, התקשורת, הביטחון וההכרה של התינוק, שהוא 'נשמע' ומוערך על ידי התא המשפחתי. המסגרת היציבה והקבועה היא תנאי להצלחת כל אלו.

לאחר הלידה חל שינוי משמעותי בכמות ובאיכות של המגע והתנועה על גופו של התינוק. בעוד שברחם היה התינוק עטוף בחיבוק תמידי, משקל שכמעט אינו מורגש ותנועתיות ללא מאמץ, מחוץ לרחם הוא נאלץ להתמודד לראשונה עם סוגי מגעים שונים ועם כוח הכבידה. באמצעות התרגילים, התנועה המשותפת והמגע אנו שואפים לחבר ולחזק את הקשר בין ההורה לתינוק, לחזק את הביטחון של התינוק בעולם ואת האמונה ביכולותיו.

התרגילים השונים, שאובים ממגוון טכניקות שונות ובעיקר מכוונים להפגיש את התינוק עם גופו,לחדד את תחושת גבולות הגוף, לאפשר לו לחקור את יכולות התנועה שלו ולהסתגל לאט לאט לעולם החדש מחוץ לרחם. התרגילים משלבים עיסוי והרפיה, מתיחות, ניעות, הגמשת מפרקים, עבודה על מוטוריקה עדינה וגסה, גירוי למערכת שיווי המשקל תוך שילוב של תנועה לתינוק וגם תנועה משותפת להורה ולתינוק. דרך המגע לומד ההורה את סוגי המגע והתנועות אותן התינוק אוהב, מתי וכיצד להשתמש במגע ובתנוחות השונות על מנת להקל ולשחרר מתחים מגוף התינוק. ההורה משתמש במגע, שמהווה מסר ללא מילים על מנת לענות על הצרכים הגופניים והרגשיים של התינוק.

הבנת הבכי, שפת התינוק ושימוש במגע מאפשר העברת אינפורמציה בין ההורה והתינוק. זוהי דרך נפלאה להענקת חום ואהבה לתינוק, היא תורמת להתפתחותו ויוצרת שפה וחוויה משותפת עבור שניכם. כמה שהחיבוק נראה מובן מאליו, אין אפשר להגזים בו, כל עוד הוא כמובן רצוי לשני הצדדים. יש למצוא וליצור הזדמנויות למגע נעים ולהמשיך כך גם כשהילדים גדלים. ילדים בכל גיל צריכים את זה.

מתי להתחיל?

זו שאלה עדינה וחשובה. המגע הוא צורך חיוני עבור התינוק מרגע הגעתו לעולמנו, לכן חשוב לגעת בתינוק יותר מאשר לעסותו ממש עד שהוא בן חודש. החיבוק, העירסול, הליטוף והחום שמרגיש התינוק הינם מספיקים על מנת שירגיש את הקשר עם ההורה.
מגיל חודש/ששה שבועות, ניתן להתחיל לעסות את התינוק באופן שיטתי יותר, ולאט לאט ללמוד את העוצמה הנכונה עבור התינוק. יש להקשיב לתגובות הילד ולתת להן להדריך אותך.
חשוב לעסות את התינוק לפחות בחודשים הראשונים, אך כל עוד ילדכם מאפשר זאת ונהנה מכך אפשר להמשיך עוד ועוד.
את העיסוי רצוי לעשות עם שמן צמחי מכבישה קרה, לא שמן מינראלי (שמן שקדים, זית, ענבים וכו') ולא שמן ארומאטי. הזמן הטוב הוא זמן הערנות השקטה – הזמן בו התינוק ערני וקולט, סקרן ובוחן את סביבתו בנינוחות. רצוי שהעיסוי יהיה בזמן קבוע כל יום (בוקר מאוחר, לפני מקלחת או אחרי) על מנת ליצור לתינוק סדר יום קבוע שנותן ביטחון.
חשוב ששני ההורים יחוו את זמן ותחושת העיסוי על מנת שלשניכם יהיו לא רק כלים אלא גם זמן איכות עם ילדיכם.

Quick Website - בניית אתר תדמית
FRESH - עיצוב גרפי  |  צילום - שירן ולק